Current Board Members

Animal Shelter Advisory Board

  • Dr. Elizabeth Robinson, State Licensed Vet
  • Captain Tony Hera, City Official PD Chief 
  • Kim Schoolcraft, Shelter Representative
  • Amy Potter Losh, Animal Organization Rep
  • Stacey Warner, At-Large Member
  • Karl Wankowicz, At-Large Member
  • Staff Liaison: Animal Control Supervisor
  • Council Liaison: Greg Gripon  


Bay Area Houston Convention & Visitors Bureau (CVB)

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Pat Hallisey, Council Representative
  • Bryan Roller, City Representative
  • Bridget Bear, Hotel Representative

Bay Area Houston Economic Partnership

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Scott Livingston, Economic Development Director, City Representative
  • Pat Hallisey, Council Representative

Bay Area Houston Transportation Partnership

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Greg Gripon, Council Representative

Civil Service Commission

  • Mark A. Smith
  • Larry Watts
  • Lori Patsch
  • Janet Shirley, Director of Human Resources and Civil Service, Staff Liaison
  • Chad Tressler, Council Liaison


Clear Creek Watershed Steering Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Larry Millican, Representative
  • Peggy Zahler, Alternate

Dickinson Bayou Watershed Steering Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Hank Dugie, Representative
  • David Johnson, Alternate

Ethics Review Board

  • Ruth Morrison
  • Loretta Roberts 
  • Rudy Salcedo
  • Emily Krone
  • Bruce Weddell
  • Chelsi Honeycutt
  • Mike Cobb
  • Amy Kilgore
  • City Attorney, Staff Liaison
  • Andy Mann, Council Liaison,

Finance Committee

  • Nick Long, Council Representative
  • Hank Dugie, Council Representative
  • John VanDever Jr.
  • Traci Jacobs
  • Paul Maaz
  • Steve Burzinski
  • Charles Howard
  • Zak Kone
  • Gabe Allen 
  • Director of Finance, Staff Liaison

Galveston County Community Action Council, Inc.

Not a city board, but city appoints representative:

  • Helen Stewart Truscott, Representative

Galveston County Transit District

Not a city board, but city appoints representative:

  • Greg Gripon, Representative

The Historic Commission

  • Susan Pierce
  • J'Nean Henderson
  • Ric Pearson
  • Elizabeth Hetico
  • Dave Hake
  • Janna Keever
  • Daniel Henn
  • Michael S. Hendershot, Ex Officio (Architect)
  • City Engineer, Ex-Officio Member
  • Kris Carpenter, Staff Liaison
  • Greg Gripon, Council Liaison

Houston-Galveston Area Council (HGAC)

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Pat Hallisey, Representative
  • Larry Millican, Alternate

Houston-Galveston Area Council Transportation Policy Council

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Larry Millican, Primary Voting Member
  • Hank Dugie, Alternate Voting Member

Houston-Galveston Area Council Technical Advisory Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Susan Oyler, Primary Voting Member
  • Nick Long, Alternate Voting Member

League City Clean & Green Committee

  • Dennis Ruhl
  • Sandra Rhorer
  • Kim Swenson
  • Lori Flood
  • Mollie Powell
  • Elizabeth Sears
  • Penny Brockway
  • Tamara Williams
  • Emilio Levario, Planning Department, Staff Liaison
  • Greg Gripon, Council Liaison

League City Convention & Visitors Bureau Advisory Board

  • Kalpesh Patel, Hotel Representative
  • Tejal Patel, Hotel Representative 
  • Bridget Bear, Hotel Representative
  • Vacant, Hotel Representative
  • Amber Murphy, Business Representative
  • Vacant, Business Representative
  • Cory Thomas, Business Representative
  • Annett Conwell, Arts/Historic Preservation
  • Vacant, Arts/Historic Preservation
  • Bryan Roller, Ex-Officio, City Manager Designee
  • Pat Hallisey, Ex-Officio, Council Liaison
  • Sarah Greer Osborne, Ex-Officio, Director of Communications
  • League City Regional Chamber of Commerce Board Representative
  • Bay Area Houston Convention & Visitors Bureau Representative

League City Transportation and Infrastructure Committee

  • Shannon Hicks
  • Traci Jacob
  • Evan Watkins
  • Ed Poole, P&Z Member
  • Peggy Zahler
  • David Johnson
  • Larry Millican, Council Member
  • Christopher Sims, Staff Liaison

Library Board

  • Tommy Frankovich
  • Mark Lardas
  • Leslye Mize
  • Vacant
  • Kathleen Nenninger
  • Jenny Brewer, City Librarian, Staff Liaison
  • Todd Kinsey, Council Member Liaison

Parks Board

  • Sandra Kelly
  • Joanna Sharp Dawson
  • Evan Lips
  • Garet L. Nenninger
  • Yvonne Tibai
  • Vaness Hamilton
  • Jay Williams 
  • Chien Wei, Director of Parks and Cultural Services, Staff Liaison
  • Hank Dugie, Council Liaison

Planning & Zoning Commission

  • Pamela Arnold
  • George Turski
  • Annette Ramirez
  • Tedd Olkowski
  • Edward Poole
  • Douglas Turner
  • Gene Bindhammer
  • Mike Lee
  • Kris Carpenter, Planning Manager, Staff Liaison
  • Ex-Officio Members: City Engineer, City Attorney
  • Larry Millican, Council Liaison

Section 4B Industrial Development Corporation

  • Vacant
  • Howard Jones
  • James Waguespack
  • William Kent
  • John Towner
  • Malcolm Daly
  • Michael White
  • Chien Wei, Director of Parks and Cultural Services, Staff Liaison
  • Mayor Hallisey, Council Liaison

Southeast Texas Housing Finance Corporation

Not a city board, but city appoints representatives:

  • E. Rusty Vidrine

Public Improvement District Number One

Tax Increment Reinvestment Zone Number One Board meets in its capacity as Public Improvement District Number One Board.

  • Ken Clark,County Appointee
  • Lynn Watkins, City Appointee
  • Todd Kinsey, City Appointee
  • VACANT - City Appointee
  • Teresa Kumelski, City Appointee
  • David Garcia, City Appointee
  • Darius Mistry, City Appointee 
  • Director of Finance, Staff Liaison 
  • Chad Tressler, Council Liaison

Tax Increment Reinvestment Zone Number Two - Victory Ranch

  • Norma Ramos, City Appointee
  • Ryan Searle, City Appointee 
  • Russell Tidwell, City Appointee 
  • Robert Barfield, City Appointee
  • Greg Gripon, City Appointe
  • Ken Clark, County Appointee 
  • Dee Scott, School District Appointee
  • Director of Finance, Staff Liaison

Tax Increment Reinvestment Zone Number Three - Centerpointe

  • Donald Wadyka, City Appointee 
  • William Kent, City Appointee 
  • Tim Kropp, City Appointee
  • Terrell Culpepper, City Appointee
  • Dee Scott, City Appointee
  • Ken Clark, County Appointee 
  • Hank Dugie, City Appointee
  • Director of Finance, Staff Liaison 

Tax Increment Reinvestment Zone Number Four - West Oak

  • Kevin Walsh, County Appointee
  • Bowie Campbell, City Appointee
  • Scott Short, City (Landowner or Agent) 
  • Javier Morales, City (Landowner or Agent) 
  • Maria Morales, City (Landowner or Agent)
  • Norma Ramos, City (Landowner or Agent)
  • Travis Campbell, Jr. (Landowner or Agent) 
  • Director of Finance, Staff Liaison 

Zoning Board of Adjustment

  • Kathleen Benoit
  • Tamra Gann-Curry
  • Michael Hendershot
  • Russell Miller
  • Paul Lopez
  • Michael Dalke, Alternate Number 1
  • Robert Kline, Alternate Number 2
  • Staff Liaison - Mark Linenschmidt
  • Council Liaison - Nick Long